آواتار-دانستنی های فرهنگی، هنری

کانال دانستنی های فرهنگی، هنری

دانستنی های فرهنگی، هنری 1396-11-18

استفاده از تکنولوژی‌ در دنیای امروز اجتناب‌ناپذیر است
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه براساس گزارش اعلام شده بیش از 90 درصد حجم اخبار تلگرام کپی است، گفت: می‌توان با آموزش تکنولوژی‌های مختلف از جمله "مالتی‌مدیا" بستر را برای کسانی که می‌توانند تولید محتوا داشته باشند فراهم کرد.

محمد سلطانی‌فر، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش « #روابط_عمومی ، مسئولیت اجتماعی و توسعه پایدار» که عصر امروز در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با طرح این پرسش که آیا تکنولوژی های نوین در قبال خدماتی که ارائه می دهند، مسئولیت هایی را بر گردن #روابط_عمومی ها و مردم گذاشته است یا خیر؟ گفت: از زمانی که #روابط_عمومی ها به عنوان یک رسانه، بقای خود را به تکنولوژی گره زدند، استفاده از تکنولوژی‌های روز امری اجتناب ناپذیر شد.

وی خاطرنشان کرد: تکنولوژی توانست خدمت بزرگی را به حوزه‌های ارتباطات و روابط عمومی انجام دهد، لذا امروز از لحاظ محتوا و شکل روابط‌ عمومی‌ها در حال استفاده از تکنولوژی هستند.

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تکنولوژی به ما کمک کرده تا فضا و بستر ارتباطات دو طرفه شده و ذائقه مخاطب را شناسایی کنیم، در حالی که در گذشته چنین روابطی وجود نداشت. تکنولوژی و مالتی‌مدیا به روابط عمومی کمک زیادی کرده و در حوزه محتوا منجر به شناخت مخاطب و دغدغه‌های آنها شده است.

محمد سلطانی‌فر گفت: اگر در گذشته مخیر به استفاده از تکنولوژی ها بودیم امروز موظف و مجبوریم تا از این امکان برای شناخت ذائقه‌ها و نظرات مخاطبان استفاده کنیم.

معاون مطبوعاتی اظهار داشت: مسئولیت اجتماعی رسانه و اجتماع و روابط عمومی‌ها در قبال تکنولوژی به ویژه پس از وب 2 زیادتر شده است.

سلطانی‌فر با بیان اینکه بستر رسانه‌های فعلی در گذشته دراختیار چندین فرد حرفه‌ای بود در حالی که #شبکه_های_اجتماعی در حال حاضر به عنوان یکی از رسانه‌های موجود در اختیار افراد زیاد غیرحرفه‌ای قرار گرفته، گفت: متأسفانه اخبار غیردقیق و غلط و آلودگی اطلاعات در فضای #شبکه_های_اجتماعی بسیار زیاد است.

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مسئولیت اجتماعی جامعه در قبال تکنولوژی‌های ارتباطاتی اظهار داشت: باید سایت‌ها، درگاه‌ها، گروه‌های مرجع و گروه‌های تلگرامی که اخبار صحیح منتشر می‌کنند را شکل داده تا مردم برای دریافت اخبار به آنجا مراجعه کنند، لذا روابط عمومی‌ها باید مرجعی برای اطلاعات صحیح و درست در جامعه باشند.


وی گفت: از طرق مختلف باید سواد رسانه‌ای کشور بالا رفته و در این زمینه آموزش‌های لازم به مردم داده شود، ضمن اینکه می توان از بستر شبکه‌ها و تکنولوژ‌ی‌های جدید استفاده کرده و جامعه را از شر اخبار غلط راحت کرد تا مردم اخبار صحیح را از اخبار اشتباه تشخیص دهند.

معاون مطبوعاتی تصریح کرد: نباید منتظر دیگران بود تا در زمینه محتوا تولید داشته باشند.

سلطانی‌فر با بیان اینکه براساس گزارش اعلام شده 92 درصد حجم اخبار تلگرام کپی است، گفت: می‌توان با آموزش تکنولوژی‌های مختلف از جمله مالتی‌مدیا بستر را برای کسانی که می‌توانند تولید محتوا داشته باشند را فراهم کرد تا تولیدات بدون محتوا کاهش پیدا کند.

وی در خصوص خطرات ناشی از جریان دوطرفه ارتباطات نیز به سه مساله اصلی اشاره کرد و گفت: فضای وب یک فضای آغشته به آلودگی اطلاعات شده و حجم آلودگی اطلاعات، روزانه رو به افزایش گذاشته است. حضور بدون آموزش، خطر بعدی این فضا است. حجم اطلاعات زیاد big_data# ها خطر سوم در این فضاست.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وظیفه ما در قبال این خطرات جدا کردن اخبار درست از نادرست است؛ استفاده از سایت های مرجع، گروه های مرجع در شبکه های اجتماعی و استناد به منابع موثق در این شبکه ها، آموزش از طرق مختلف نظیر آموزش و پرورش، دانشگاه ها، صدا و سیما، رسانه ها، مطبوعات و مهمتر از همه خود فضای وب، تولید محتوا بجای تولید بی محتوایی و جلوگیری از copy paste ، افزایش تولید و استفاده از نخبگان راهکار اصلی کاهش این خطرات است.


از آنجاييكه فرهنگيار شبكه اي براي مشاركت سالم كاربران در انتشار محتواهاي فرهنگي مي باشد،
درصورتيكه اين محتوا را به هر يك از دلايل زير محتوايي سالم، مفيد و ايمن (سما) نمي دانيد
ضمن مشخص نمودن گزينه هاي مورد نظر آن را به ما گزارش نماييد.

ردیف انتخاب محتوا
1 انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده ها یا نرم افزارهای که صرفاً برای ارتکاب جرایم رایانه ای به کار می رود(ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)
2 فروش، انتشار یا دردسترس قرار دادن غیر مجاز گذر واژه ها و داده هایی که امکان دسترسی غیر مجاز به داده ها با سامانه های رایانه ای یا مخابراتی دولتی یا عمومی را فراهم می کند( ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)
3 انتشار یا در دسترس قراردادن محتویات آموزش دسترسی غیر مجاز، شنود غیر مجاز، جاسوسی رایانه ای، تحریف و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی.( ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)
4 آموزش و تسهیل سایر جرایم رایانه ای( ماده 21 قانون جرایم رایانه ای)
5 انجام هر گونه فعالیت تجاری و اقتصادی رایانه ای مجرمانه مانند شرکت های هرمی( قانون اخلال در نظام اقتصادی کشور و سایر قوانین)
6 انتشار ویروس دهی بازی های رایانه ای دارای محتوای مجرمانه( مواد مختلف قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه ای)
7 انتشار فیلتر شکن ها و آموزش روشهای عبور از سامانه های فیلترینگ ( بند ج ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)
8 تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر ( بند 3 ماده 6 قانون مطبوعات)
9 انتشار محتوای حاوی تحریک، ترغیب، یا دعوت به اعمال خشونت آمیز و خودکشی( ماده 15 قانون جرایم رایانه ای)
10 تبلیغ و ترویج مصرف موادمخدر، مواد روان گردان و سیگار( ماده 3 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات 1385)
11 باز انتشار و ارتباط( لینک) به محتوای مجرمانه تارنماها و نشانی های اینترنتی مسدود شده، نشریات توقیف شده و رسانه های وابسته به گروهها و جریانات منحرف و غیر قانونی
12 تشویق، تحریک و تسهیل ارتکاب جرائمی که دارای جنبه عمومی هستند از قبیل اخلال در نظم، تخریب اموال عمومی، ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، قاچاق موادمخدر، قاچاق مشروبات الکلی و غیره( ماده 43 قانون مجازات اسلامی)
13 انتشار محتوایی که از سوی شورای عالی امنیت ملی منع شده باشد .
14 تشویق و ترغیب مردم به نقض حقوق مالکیت معنوی ( ماده 1 قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای و ماده 74 قانون تجارت الکترونیکی)
15 معرفی آثار سمعی و بصری غیر مجاز به جای آثار مجاز. ( ماده 1 قانون نحوه مجازات. اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند)
16 عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی( ماده 2 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند ) .
بازگشت-بالا-فرهنگیار